Nowatorstwo

Na świecie istnieje wiele tysięcy małych społeczności o charakterze bardziej lub mniej wspólnotowym. Często nazywa się je alternatywnymi, ale w istocie stanowią awangardę rozwojową. Wiele jest w stanie utrzymywać się w sposób trwały, zrównoważony, mieć znaczący, pozytywny wpływ na otoczenie społeczne, lokalną ekonomię, środowisko przyrodnicze. Są z reguły miejscami, gdzie praktykowane są podejście empatyczne, porozumienie bez przemocy, głęboka adaptacja, ale także zapobieganie katastrofie klimatycznej i innym kryzysom. W dużej mierze skupiają one ludzi świadomych problemów współczesnego świata i zainteresowanych głęboko ekologicznym sposobem życia i gospodarowania, działaniem integrującym (np. łączeniem pokoleń).

Nasza wspólnota intencjonalna będzie pierwszym na taką skalę działaniem realizowanym w Polsce. Koncepcja wspólnoty intencjonalnej w formie przedsiębiorstwa społecznego w warunkach polskich może przełamać stereotypy – zarówno te dotyczące trudnej współcześnie do zaspokojenia tęsknoty za “utraconą” tradycyjną wsią (czy miasteczkiem) jak też tych rozwiązań alternatywnych wobec tzw. “systemu”, które niekiedy przybierają formy mikrospołeczności w dużym stopniu odseparowanych od wielowymiarowego otoczenia społecznego.

Zbudowanie innowacyjnego modelu może właśnie pomóc zamieniać alternatywę w awangardę. Dzięki realnej do ukazania czytelności, przygotowywany model może doprowadzić do osiągnięcia masy krytycznej w czasie, gdy szczególnie oczekiwane są twórcze propozycje stanowiące odpowiedź na zmiany klimatyczne, zaburzenia bezpieczeństwa i spójności społecznej, kryzysy ekonomiczne.

Planowane działania mają wielką szansę pokazania “krok po kroku” praktyki tworzenia dobrze ugruntowanej w rzeczywistości jednej gminy wspólnoty intencjonalnej. Właściwa kolejność działań jest istotna szczególnie wobec konieczności wydatkowania nawet najskromniejszych funduszy w sposób racjonalny. Może przyciągnąć odpowiedzialnych inwestorów i osoby chętne wesprzeć tego typu projekty. Przyjęte działania są świetnym uzupełnieniem strategii rozwojowych gmin. Dają szansę na pozyskiwanie środków i właściwe nimi gospodarowanie. Zachęcają do wsparcia. Mogą stanowić świetny intelektualny wkład własny dla dalszych projektów.